بازی برای کودکان چه مزایای دارند؟

به طور کلی، بازی به زندگی سرحال و شادی می‌بخشد و اکثر اوقات بازی‌ها باعث بهبود سلامتی فکری، ذهنی و زندگی ما می‌شود. انجام دادن بازی‌ها حتی زمانی که حوصله نداریم هم می تواند خیلی شیرین و لذت بخش باشد. براساس نظر تحقیقاتی جذابیت بازی‌ها برای کودکان می‌تواند اعجاب آمیز باشد و آنها می توانند در کنار دوستان و خانواده اوقات خوشی خود را بگذرانند. در واقع براساس تحقیقات، بازی کردن، یادگیری و سرعت پردازش فکر بیشتری نسبت به دیگران دارند بنابراین در این مقاله به وضوح در مورد مزایای جالبی بازی کودکان برای شما خوانندگان عزیز آماده کردیم. در خواندن این مقاله با ما همراه باشید و اگر برای شما مفید بوده با دوستان خود را به اشتراک بگذارید.

مزایای بازی برای کودکان

مزایای بازی کودکان

بهبود عزت نفس کودکان :

بسیاری از بازی‌های ویدئویی آموزشی می‌توانند به بهبود عزت نفس کودکان کمک کند و در عین حال به آن‌ها احساسات مثبت بدهند. بعضی از بازی‌های آموزشی، خواه تکمیل یک سطح مجازی را تشکیل بدهند خواه حل یک پازل باشند، پاداش‌هایی دارند برای کارهایی که کودکان به طور کامل و به تنهایی انجام می‌دهند، و ممکن است سبب شوند که آن‌ها در سایر حوزه‌های زندگی‌شان نیز دست به ریسک‌های نوآورانه بزنند.

بهبود تعادل کودکان :

بازی‌های ویدئویی پیشرفته و همچنین بازی‌های الکترونیکی نیز بر بهبود تمرکز بصری و هماهنگی دست و چشم اثر می‌گذارند. مطابق با یک تحقیق، بازی‌های ویدیویی عملی می‌توانند به طور موثر مهارت‌های حرکتی را بهبود دهند که از موارد مهمی مزایای بازی برای کودکان محسوب می شود.

بهبود حافظه :

برای موفقیت در بازی‌ها تکرار و حفظ کردن ضروری است. بچه‌هایی که این بازی‌های آموزشی را انجام اغلب مزایای انجام این مهارت‌ها را می‌آموزند. بسیاری از امتحانات و آزمون‌ها در هر کلاس، فرمت‌های شبیه به همان فرمت‌هایی دارند که در بازی‌ها هم وجود دارد. بچه‌ها می‌توانند با تسلط بر این فرمت‌ها و سیستم‌ها در بازی، نمره‌های بالاتری بگیرند.

بهبود هوش:

بازی‌های مختلفی وجود دارد که بر ذهن کودکان تمرکز دارند. آن‌ها اغلب بازی‌های “منطقی” نامیده می‌شوند. بر اساس یک مطالعه، این بازی‌ها می‌توانند مفاهیم علت و معلول را به کودکان آموزش بدهند، به بهبود ریاضیات و مهارت‌های محاسبات آن‌ها کمک کنند و حتی می‌توانند هوش کودکان را تقریبا دو برابر کنند. این در واقع یکی از مزایای شگفت‌انگیز بازی برای کودکان است که والدین باید یاد بگیرند و از آن استفاده کنند تا هوش و ذکاوت فرزندان‌شان را افزایش دهند.

بهبود مهارتهای اجتماعی :

بازی‌های تعاملی از طریق القاء ارتباطات دیپلماتیک و سازمان‌یافته بین بچه‌ها، مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را به طور قابل‌ توجهی بهبود می‌دهد. هنگامی ‌که بزرگسالان در بازی‌ها دخالت نمی‌کنند، کودکان باید خودشان در مورد قوانین بازی مذاکره کنند، دستورالعمل‌ها را دنبال کنند و به نوبت بازی را ادامه بدهند. علاوه بر این، بازی‌های آموزشی می‌توانند حس همکاری را در بچه‌ها ایجاد کنند و حتی در توسعه‌ی مهارت‌های میانجی‌گری و حل منازعات نقش دارند.

نزدیکتر شدن کودکان و والدین :

بهترین بخش بازی کردن این است که کودکان در بازی‌ها مهارت پیدا می‌کنند و آن‌ها را با والدین خود به اشتراک می‌گذارند. در حال حاضر، برخی از سیستم‌های بازی برای بازیکنان جدید راحت‌تر هستند، امکان بازی با هم وجود دارد. علاوه بر این، بازی کردن در کنار یکدیگر گفتگوی میان‌تان را تقویت می‌کند و همین ممکن است بچه‌ها را تحریک کند تا مشکلات‌شان را با والدین خود به اشتراک بگذارند. بازی کردن با هم باعث می‌شود که والدین رابطه‌شان را تقویت کنند و در مورد علائق، ضعف، نقاط قوت و شیوه‌ی تفکر آن‌ها بیش‌تر بدانند.

بهبود مهارت های حل مسئله:

بازی‌ها می‌توانند به رشد مغز بچه‌ها کمک کنند. هنگامی‌ که آن‌ها در حال بازی هستند، باید جستجو کنند، مذاکره کنند، برنامه‌ریزی کنند و سپس راه‌های مختلفی را برای پیشرفت امتحان کنند. بسیاری از بازی‌های جدید حل مسئله و برنامه‌ریزی را شامل می‌شوند. فرایندی که طی آن کودکان مجبورند شخصیت‌شان را به دلخواه خود بسازند و سطح جدید بازی‌شان را بهبود دهند، همچنین به تقویت خودبیانی خلاقانه در آن‌ها کمک می‌کند و درک آن‌ها را از ساختار و قوانین بازی و رویکردهای جدید برجسته کردن علائق و شخصیت‌ها افزایش می‌دهد. علاوه بر این، بازی‌های ویدئویی نیازی به داشتن برچسب “آموزشی” ندارند برای این‌که به کودکان کمک کنند تا استفاده از استراتژی‌ها، تصمیم‌گیری‌، پیش‌بینی عواقب و همچنین بیان شخصیت خود را یاد بگیرند.

بهبود بیان خلاقانه :

بعضی از بازی‌های آموزشی که می‌توانند خلاقیت را تشویق کنند، مانند کرانیوم و پیکشنری، کودکان را تحت فشار قرار می‌دهد تا روش‌های غیرمعمول توضیح را در نظر بگیرند و خارج از شناخت و تصوری فکر کنند. گسترش و شناخت خلاقیت از طریق این بازی‌ها همچنین می‌تواند به کودکان کمک کند که خودپذیری و عزت نفس را بهبود دهند. و این بازی‌ها می‌توانند ارتباط بین فعالیت و شخصیت را القا کنند.

کمک به کودکان در تعیین هدف و دستیابی به آن:

یکی از تاثیرگذارترین مزایای بازی برای کودکان می باشد چون تعداد زیادی از بازی‌ها هدف‌گرا هستند و این ویژگی می‌تواند به کودکان یاد بدهد که چگونه می‌توان یک هدف تعیین کرد و در عین حال آن‌ها را از طریق تسلط بر مهارت‌های مورد نیاز و با استراتژیک شدن برای رسیدن به هدف تعیین‌شده بیش‌تر تحریک می‌کند. علاوه بر این، کودکان می‌توانند از حس رضایت و پاداش‌هایی که همراه با اهداف کوچک است، لذت ببرند. این امر به نوبه‌ی خود، به افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها کمک می‌کند. کودکان می‌توانند یاد بگیرند که تعیین اهداف مناسب می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا در بازی‌های بسیار بیش‌تری هم در دنیای بازی‌ها و هم در زندگی واقعی پیروز شوند.

فرصت عالی برای رهبری کردن:

هنگامی ‌که بچه‌ها بازی‌ها را به صورت گروهی انجام می‌دهند، فرصت‌هایی دارند برای پیروی از شخص دیگری و حتی رهبری کردن، بسته به این‌که چه کسانی دارای مهارت‌های خاصی در آن بازی است. در یک مطالعه، بچه‌هایی که بازی آنلاین گروهی انجام داده بودند، احساس کرده بودند که توانسته‌اند مهارت‌های رهبری را از جمله داشتن انگیزه و متقاعد کردن دیگران و واسطه شدن در زمان بروز اختلافات، تجربه کنند. علاوه بر این، بازی‌های چند نفره‌ی آنلاین، کودکان را با فرصتی نادر برای پیوستن به یک تیم و در بعضی از موارد رهبری کردن تیمی متشکل‌ از افراد دارای سنین مختلف فراهم می‌کند. اگر شما بتوانید تیم خود را به پیروزی برسانید، هیچ کس سن شما را مد نظر قرار نمی‌دهد.

فرصت برای آموزش دادن :

حدود یک سوم از کودکانی که تحقیق انجام دادیم اظهار داشتند که بخشی از بازی را انجام می‌دادند زیرا می‌خواستند دیگران را در مورد نحوه‌ی انجام چنین بازی‌هایی آموزش دهند. بعضی از کودکان این موقعیت را به دست می‌آورند؛ زیرا می‌دانند که چگونه باید سخت‌ترین قسمت بازی را بگذرانند. در واقع آموزش دادن به بچه‌های دیگر می‌تواند ارتباطات و مهارت‌های اجتماعی و صبر را در کودکان ایجاد کند. این مورد نیز یکی از مزایای شگفت‌انگیز بازی برای بچه‌ها است، به طوری که مردم نباید آن را دست کم بگیرند، بلکه باید از این مزیت استفاده کنند و در واقع به فرزندان‌شان اجازه دهند که بازی کنند و فرصتی برای تعلیم دیگران به دست بیاورند.

سهولت یادگیری اطلاعات کودکان :

معلمان در حال توسعه‌ی تکنیک‌های جدید هستند تا به این ترتیب کلاس‌های خسته‌کننده را جذاب‌تر کنند. بسیاری از مردم معتقدند که با تبدیل رویکردهای سنتی آموزش به استراتژی‌های خلاقانه و نوآورانه، کودکان بیش‌تر یاد می‌گیرند و سپس توانایی درک و جذب اطلاعات پیچیده‌تر را توسعه می‌دهند. امروزه بازی‌های آنلاین پراز حقایق جالب هستند، به همین دلیل بچه‌ها در حین این‌که به شدت سرگرم می‌شوند، کلی هم چیز یاد می‌گیرند.
بازی‌های کامپیوتری و سایر بازی‌ها می‌توانند برای بچه‌ها سرگرم‌کننده و بدون خطر باشند، البته اگر والدین‌شان آن‌ها را راهنمایی کند که یک بازی مناسب را انتخاب کنند، نظرات دیگر والدین را بخوانند و با آن‌ها صحبت کنند و بعد تصمیم بگیرند که فرزندان‌شان چه مقدار و چه زمانی می‌توانند این بازی‌های آنلاین را انجام دهند. بازی کردن بازی‌های آنلاین در حد اعتدال می‌تواند برای گذراندن زمان و یادگیری اطلاعات جدید سرگرم‌کننده باشد.

بازی برای سرگرمی :

مهارت‌های یادگیری و تقویت روابط بسیار مهم است، اما بچه‌ها در این سن و سال فقط می‌خواهند از بازی لذت ببرند. پرداختن به بازی، کودکان شما را خوشحال می‌کند و باعث می‌شود که والدین‌شان خیلی راحت‌تر باشند. این در واقع یکی دیگر از مزایای بازی برای بچه‌ها است که بسیاری از کودکان در جهان دوست دارند و در اوقات فراغت خود برای سرگرم شدن بازی می‌کنند.

در حالی که بسیاری از ما ممکن است فکر کنیم که حالت ایده‌آل برای بازی کردن این است که بیرون از خانه به آن بپردازید، اما بازی سالم مثل بازی های آنلاین در گوشی و دسکتاپ و رومیزی خانوادگی و… در داخل خانه هم قابل انجام است. اما نکته مهم این است از زیاده روی و کنترل بیش از حد بازی جلوگیری کنیم.

در ادامه موضوع راجع به مزایای بازی برای بزرگسالان توضیح داده شده، مراجعه کنید.

بازیهای مناسب برای کودکان

با توجه به مواردی گفته شده، بازی‌های مناسب برای کودکان را انتخاب کردیم، در آیکن‌های زیر هستند. جهت استارت بازی کافی است روی تصاویر زیر کلیک کنید. این یازی ها که HTML5 هستند، نیاز به سرعت اینترنت بالایی دارد یا اینکه می توانید فیلتر شکن خود را روشن کنید.

بازی پازل جهان مختلط
بازی پازل سیب سیب
بازی گربه ای به نام سوکو
بازی پازل دخترانه آرامش لیا

برای مشاهده بازی های بیشتر در اینجا وارد کنید و در صورت تمایل جهت دسترسی سریع با بازی ها اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست